Sklep internetowy
Części używane - wyszukaj
Uszkodzony zawór EGR – czym się objawia?
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy nowoczesny samochód jest wyposażony w zawór EGR. To element, który może ulec uszkodzeniu, a wtedy pojawiają się liczne problemy z prawidłową pracą silnika. EGR częściej spotykamy w silnikach diesla, choć obecnie znajdziesz go także w autach z silnikiem benzynowym. Uszkodzenie zaworu EGR powoduje, że jakość spalin drastycznie spada, a to ogranicza moc silnika. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, w której samochód zostanie unieruchomiony. Co zrobić w takiej sytuacji? Zobacz nasz poradnik, a dowiesz się, w jaki sposób naprawić i jak ocenić uszkodzenie zaworu EGR w pojeździe.
Zawór EGR w pojazdach mechanicznych – za co odpowiada?
Wyśrubowane normy spalin narzucane przez Unię Europejską na koncerny samochodowe powodują, że obecnie prawie każdy pojazd jest wyposażony w nowoczesne systemy oczyszczania spalin. Jednym z kluczowych elementów jest zawór EGR, którego zadaniem jest sterowanie silnikiem auta tak, aby ten generował, jak najmniejszą emisję spalin do atmosfery.
Funkcja zaworu EGR w samochodzie to przede wszystkim poprawienie jakości spalin. System steruje zaworem poprzez otwieranie i zamykanie tak, aby jednostka napędowa pracowała prawidłowo i nie była zagrożeniem dla środowiska naturalnego.
Działanie EGR w silnikach spalinowych – o co tu chodzi?
Zawór recyrkulacji spalin jest montowany w komorze silnika. Każdy model samochodu ma inną metodę umiejscowienia zaworu EGR. Niemniej jednak najczęściej ten jest montowany na kolektorze wydechowym lub nieco bliżej dolotu ssącego. Warto też dodać, że zawory EGR mogą być połączone z chłodnicą, która delikatnie chłodzi spaliny przed ich recyrkulacją.
Poprzez obniżenie temperatury spalin zmniejsza się emisja szkodliwego tlenku azotu. Dzięki temu w przypadku silników diesla nie powstają nagar i sadza w jednostce napędowej. Co ciekawe, temperatura spalin to nawet kilkaset stopni Celsjusza. Ich schłodzenie przyczynia się też do zmniejszenia zużycia paliwa podczas pracy silnika. Ogólnie rzecz biorąc, zawór EGR niesie ze sobą wiele korzyści dla pojazdu, środowiska i posiadacza auta.
Uszkodzenie zaworu EGR – czym się objawia?
Usterka zaworu EGR odpowiadającego za recyrkulację spalin daje wyraźne objawy, które powinien rozpoznać każdy kierowca i mechanik. Kilka widocznych objawów w przypadku usterki zaworu EGR to:
- brak płynności pracy silnika,
- wahania prędkości,
- nierównomierne spalanie paliwa,
- kiepskie wartości spalin pod względem czystości,
- kontrolka silnika – check engine,
- strata mocy silnika.
Jeśli zaobserwujesz jeden z wymienionych objawów, czym prędzej udaj się do warsztatu samochodowego i poproś o diagnostykę zaworu EGR. Co w sytuacji, kiedy ten element zostanie uszkodzony? Masz kilka opcji. Możesz wyczyścić EGR u specjalistów, kupić nowy element w ASO producenta lub zainwestować w używany zawór EGR pochodzący z demontażu pojazdów.
Dlaczego zawór EGR może ulec uszkodzeniu?
Usterki związane z zaworem recyrkulacji spalin najczęściej wynikają z mocnego zanieczyszczenia elementu nagarem, uszkodzeniem przyłącza zaworu EGR oraz brakiem sprawnie działającej pneumatyki EGR. Wtedy zawór może zablokować się w zamkniętej pozycji, a to skutkuje m.in. nieprawidłową i nierównomierną pracą silnika po odpaleniu.
Do uszkodzenia EGR może też dojść po zmianie oprogramowania sterującego silnikiem, np. po chip tuningu. Co więcej, jeśli wnętrze zaworu EGR jest nadmiernie zanieczyszczone, może to spowodować całkowite uszkodzenie podzespołu i wygenerować konieczność zakupu nowego.
Czyszczenie zaworu EGR czy wymiana? Co wybrać?
Ciężko powiedzieć, co będzie lepszą opcją. Czyszczenie zaworu EGR ma sens wtedy, kiedy są przesłanki do tego, że element zacznie poprawnie działać po oczyszczeniu z sadzy. W przeciwnym razie zalecamy wymianę EGR na nowy, np. z naszego sklepu internetowego, gdzie sprzedajemy oryginalne i sprawne części pochodzące z demontażu pojazdów. Sama wymiana zaworu EGR jest dość prosta, jednak bez doświadczenia lepiej skontaktuj się z profesjonalnym serwisem.
Post comments
Only authorized members can read comments