Regeneracja turbosprężarki – co warto wiedzieć o tej usłudze?

Regeneracja turbosprężarki – co warto wiedzieć o tej usłudze?

Jak przebiega skuteczna regeneracja turbosprężarki? O czym warto pamiętać, zlecając taką naprawę? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Turbosprężarka to jeden z najistotniejszych podzespołów silnika samochodowego, który bezpośrednio wpływa na jego moc i sprawność, poprzez wtłoczenie dodatkowego powietrza do komory spalania. Pomimo ogromnych prędkości obrotowych, jest to jeden z najbardziej trwałych elementów wyposażenia silnika. Dlatego w sytuacji, gdy turbina ulega awarii lub wyeksploatowaniu, należy szukać przyczyny tego stanu rzeczy w innych usterkach. Typowe powody uszkodzenia turbosprężarek to np. zanieczyszczony olej, braku smarowania czy nadmierne obroty. Pamiętajmy, sama wymiana turbosprężarki nie załatwi sprawy – jeśli nie wyeliminujemy przyczyny usterki, to bardzo szybko może okazać się, że nowa turbosprężarka również ulegnie uszkodzeniu.

Regeneracja turbosprężarki – skorzystaj z kompleksowej usługi

Sensownym posunięciem będzie znalezienie takiego warsztatu samochodowego, który podejdzie do tematu „od A do Z”, tzn. zdiagnozuje usterkę, a następnie ją usunie, zaś dopiero w dalszej kolejności wymontuje uszkodzoną turbosprężarkę, przeprowadzi jej regenerację i ponownie ją zamontuje. Taka kompleksowa usługa to najlepsze rozwiązanie, bo tylko poprawna regeneracja turbosprężarki  i usunięcie przyczyn jej uszkodzenia zapewni pozytywne rozwiązanie problemu.

Jak przebiega regeneracja turbosprężarki? – diagnostyka i wycena

Regeneracja turbosprężarki składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich związany jest z wstępną weryfikacją sytuacji. Mechanik demontuje turbosprężarkę, ocenia uszkodzenia i na tej podstawie ustala przyczyny usterki. Na tym etapie znamy już wstępny koszt regeneracji i informujemy o nim klienta. Weryfikacja nie wiąże się z żadnym kosztem dla klienta. Jeśli klient zdecyduje się na regenerację, przystępujemy do etapu drugiego, a jeśli nie – zwracamy turbosprężarkę w obecnym stanie właścicielowi.

Etap drugi – właściwa regeneracja turbiny

Drugi etap to faktyczna regeneracja turbiny. Czyścimy ją w myjce ciśnieniowej i ultradźwiękowej, a następnie piaskujemy i szkiełkujemy. Wymieniamy części eksploatacyjne, takie jak np. talerzyk, wałek, koło kompresji czy blaszka termiczna, na nowe części. Zawsze wykorzystujemy w tym celu elementy wysokiej jakości. W razie potrzeby wymieniamy także inne elementy – wszystko zależy od kondycji turbosprężarki.

Bardzo ważnym krokiem drugiego etapu jest doważenie wysokoobrotowe turbosprężarki – w tym celu wykorzystujemy precyzyjną doważarkę Cimat CMT-48. Wykres z doważania klient otrzymuje od nas wraz z naprawioną turbosprężarką. Na tym jednak nie koniec – sprawdzamy regulator ciśnieniowy, ustawiamy go lub programujemy. Następnie regulujemy mechanizm zmiennej geometrii turbosprężarki z siłownikiem pneumatycznym i elektronicznym w warunkach takich, jak w samochodzie, wykorzystując ku temu urządzenie Cimat TurboTest. Również tutaj klient otrzymuje raport z tego testu, razem z naprawioną turbosprężarką.

Etap trzeci – turbosprężarka wraca do klienta

Zanim dostarczymy naprawioną turbinę klientowi, osuszamy ją z oleju, pakujemy w foliowy woreczek i pudełko – tak zapakowaną turbinę po regeneracji przygotowujemy do odbioru osobistego lub bezpłatnej wysyłki. Turbosprężarka po regeneracji objęta jest dwunastomiesięczną gwarancją bez limitu kilometrów lub dwudziestoczteromiesięczną gwarancją w przypadku realizacji usługi w naszym autoryzowanym Bosch Service Impresja.

 



Post comments